Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Przywłaszczenie cudzej karty płatniczej oraz podjęcie środków z tej karty to przestępstwo, za które może grozić od 3 miesięcy do nawet 10 lat pozbawienia wolności. Kradzież karty płatniczej to także poważny problem dla właściciela. Ofiara przestępstwa nie tylko nie ma możliwości skorzystania z karty, ale też może stracić wieloletnie oszczędności. Podpowiadamy, jak zablokować kartę płatniczą i co zrobić, gdy doszło do kradzieży pieniędzy z karty.

 

Z tekstu dowiesz się:

  • kiedy i jak zablokować kartę płatniczą,
  • czy warto zgłosić kradzież karty bankomatowej,
  • jak możesz zabezpieczyć się przed kradzieżą.

Niemal każdy z nas używa dziś karty płatniczej – to jeden z najpopularniejszych instrumentów płatniczych, który powoli zastępuje monety czy banknoty. Niestety, coraz częściej grozi nam także kradzież pieniędzy z karty – w tym kradzież z karty zbliżeniowej, która umożliwia zapłatę za zakupy bez podawania numeru PIN. Jesteś ofiarą kradzieży? Przeczytaj, jak zablokować kartę i co zrobić, by w przyszłości się przed tym ochronić.

 

Skradziona karta płatnicza? Dowiedz się, jak ją zablokować

Jeśli zauważyłeś brak karty płatniczej i masz pewność, że nie zostawiłeś jej np. w domu, jak najszybciej powinieneś ją zablokować. Szybkie zastrzeżenie karty minimalizuje ryzyko kradzieży z konta i chroni Cię na wypadek utraty pieniędzy – od chwili zablokowania karty to właśnie bank ponosi odpowiedzialność finansową za ewentualne straty.

Co zrobić, by uniemożliwić złodziejowi kradzież pieniędzy z karty? W takim wypadku należy jak najszybciej zablokować kartę. Nie musisz szukać numeru do swojego banku ani iść tam osobiście – wystarczy, że skorzystasz z darmowej usługi Zastrzegam.pl, stworzonej z inicjatywy Związku Banków Polskich. Po odkryciu kradzieży karty płatniczej zadzwoń pod łatwy do zapamiętania numer 828 828 828, a następnie podaj nazwę swojego banku. System automatycznie przekieruje Cię na właściwą infolinię, gdzie zastrzeżesz kartę po rozmowie z pracownikiem.

Pamiętaj, że blokada karty płatniczej uniemożliwia jej ponowne wykorzystanie – nie tylko przez osobę postronną, ale także przez Ciebie. Dlatego po zastrzeżeniu karty złóż do swojego banku wniosek o wydanie nowej.

 

Kiedy zgłosić kradzież karty płatniczej na policję?

Kradzież karty płatniczej – bez względu na to, czy z konta zniknęły już pieniądze, czy nie – to przestępstwo, o którym warto powiadomić odpowiednie organy. Co prawda, przepisy prawne nie wymagają zgłoszenia tego faktu na policję (to zależy od woli osoby pokrzywdzonej), jednak niekiedy zdarza się, że taki obowiązek nakłada bank na swojego klienta. Dlatego podczas zastrzegania karty warto zapytać pracownika banku, czy zgłoszenie na policję jest konieczne.

Z pewnością warto powiadomić policję w 3 przypadkach:

  • doszło do kradzieży pieniędzy z karty,
  • widziałeś napastnika lub znasz czas i miejsce kradzieży (w ten sposób możesz bowiem zwiększyć prawdopodobieństwo schwytania złodzieja),
  • zauważyłeś, że ktoś wykorzystał Twoje dane z karty.

 

Czy możesz się zabezpieczyć przed kradzieżą pieniędzy z karty?

Jeśli na co dzień korzystasz z karty płatniczej, zadbaj o jej bezpieczeństwo. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek w przyszłości.

Przede wszystkim zadbaj o to, by osoby postronne nie miały dostępu do środków na karcie. Postaraj się nie nosić jej w żadnym widocznym czy zbyt oczywistym miejscu, takim jak portfel. Naucz się numeru PIN na pamięć i nigdzie go nie zapisuj (w ten sposób ograniczysz ryzyko do mniej kosztownej kradzieży środków z transakcji zbliżeniowej, czyli maksymalnie 50 zł w jednym sklepie). Zadbaj też, by ani pracownik sklepu, ani pozostali klienci nie widzieli kodu, jaki wpisujesz do terminala.

Jednak niekiedy złodziej nie musi posiadać samego instrumentu płatniczego, by doszło do kradzieży pieniędzy z karty. Dlatego zadbaj o swoje bezpieczeństwo także podczas korzystania z bankomatów czy internetu. Pamiętaj, że adres prawdziwej, zabezpieczonej strony banku zaczyna się od skrótu https oraz symbolu kłódki (gdy tego brakuje, możesz mieć do czynienia z podróbką). Kiedy zaś wypłacasz pieniądze z bankomatu, dokładnie go obejrzyj – złodzieje stosują niekiedy nakładki na klawiaturę, które pozwalają im poznać kod PIN, lub skanują kartę i tworzą jej duplikat. Dla bezpieczeństwa możesz więc korzystać z bankomatów wewnątrz budynku Twojego banku.

Jeśli chcesz zasięgnąć więcej informacji na temat bezpieczeństwa i tego, jak zablokować kartę, wejdź na stronę www.zastrzegam.pl.

Nasze serwisy

aobiznes KAIZEN  wbiznesieeDokumenty