Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Czat internetowy to narzędzie, które jest bardzo przydatne w prowadzeniu e- sklepu. Jednak by należycie spełniał swoją funkcję i pomagał podnieść poziom sprzedaży, musi być odpowiednio skomponowany i przejrzysty dla klientów.

 

 

Jak powinien wyglądać czat internetowy?      

Po pierwsze musi on pasować wizualnie do strony internetowej sklepu, bo inaczej powstanie niekorzystny dysonans. Może on zniechęcić klienta do zakupów online. Po drugie złotą zasadą każdego czatu internetowego powinno być, aby miał przejrzyste menu, w którym klient jest w stanie szybko się odnaleźć. W końcu nie każdy z gości, którzy odwiedzają wirtualnie sklep- musi być specem informatycznym. Dlatego też tworząc sklep internetowy, trzeba pomyśleć i o tym aspekcie. Geniusz jak to mówią, tkwi w prostocie.

 

Obsługa gości odwiedzających czat

W skutecznym marketingu również tym wirtualnym panuje zasada, by podchodzić do każdego konsumenta indywidualnie. Klienci uwielbiają, jeśli konsultant sklepu, którego proszą o poradę- zwraca się do nich po imieniu. To stwarza pozory zaangażowania i bliskości. Po drugie, jeżeli konsument zagląda do oferty sklepu ponownie. Warto użyć takich zwrotów jak witamy ponownie, czy miło nam, że pan/ pani do nas wrócił. To miły gest, który sprawia, iż klient czuje się zauważony i wyjątkowy. Konsultantów pracujących na czacie internetowym jest wielu. I z tej przyczyny zdarza się, iż stały gość sklepu zmuszony jest rozmawiać z innymi niż wcześniej osobami i naświetlać im od nowa istotę swojego problemu.       

By uniknąć takiej niezręcznej sytuacji, warto stworzyć coś na kształt centrum kontaktów. Wtedy będzie wiadomo, kto obsługiwał danego konsumenta ostatnio i czego dotyczyło jego zapytanie. Takie wirtualne centrum pozwoli uniknąć chaosu organizacyjnego i przyczyni się walnie do tego, iż obie strony biorące udział w konwersacji online będą mniej zdenerwowane i poirytowane. Konsultant pracujący na czacie internetowym, nie jest przecież alfą i omegą, by móc spamiętać wszystkich gości sklepu.

 

Znajomość preferencji klientów kluczem do zwiększenia sprzedaży e- sklepu    

Niby to banał, a jednak rzadko, który e sklep zajmuje się gromadzeniem wiedzy na temat upodobań klientów. A to wcale nie jest takie skomplikowane. Wystarczy sprawdzić, które działy sklepu śledził klient. Ile czasu w nich spędził czy w jaki sposób w ogóle tutaj trafił. W uzyskaniu tych wrażliwych danych pomogą konsultantowi choćby pliki cookies. Popularne ciasteczka w sposób poufny i dyskretny zbierają tego typu dane. I rzadko który użytkownik Internetu zdaje sobie z tego sprawę. Takie centrum wiadomości o klientach to fajna sprawa i metoda, aby zwiększyć sprzedaż e- sklepu. W jaki sposób konsultant na czacie internetowym powinien prowadzić rozmowę, by podtrzymać zainteresowanie klienta? Jest kilka wskazówek, a najważniejsze to:

• konsultant powinien mieć notatki z poprzedniej rozmowy, by nie wałkować w kółko tego samego zagadnienia.
• konsultant, odpowiadając na zapytanie klienta, powinien pisać krótkie wypowiedzi. W przeciwnym razie konsument może się znudzić i opuścić stronę sklepu.
• dobrą praktyką stosowaną przez osobę obsługującą czat internetowy jest informowanie klienta o tym, że się coś sprawdza. To na pewno go nie zniechęci i sprawi, że cierpliwie zaczeka na odpowiedź konsultanta.

Nasze serwisy

aobiznes KAIZEN  wbiznesieeDokumenty