Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Planujesz wyjazd do pracy w Holandii, ale nie masz jeszcze zakwaterowania? Zobacz, jakie mieszkania najczęściej wybierają Polacy wyjeżdżający do Holandii i ile będziesz musiał zapłacić za ich wynajem.

 

Mieszkanie w Holandii – jak wybrać?

Mieszkanie w Holandii najlepiej wybrać czytając poradniki publikowane w serwisach informacyjnych dla Polonii. Dzięki temu będziesz na bieżąco wiedzieć, jak wygląda zakwaterowanie, jakich warunków możesz się spodziewać.

To, na co warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, to lokalizacja od miejsca pracy. Codzienne dojazdy komunikacją miejską czy nawet własnym samochodem, to dodatkowy, często zbędny koszt. Należy też uważać na oferty niepokojąco tanich mieszkań, bo jak się potem okazuje, nie nadają się one do tego, aby w nich codziennie spać czy przygotowywać posiłki.

A jakie masz możliwości? Sprawdzamy.

 

Zakwaterowanie z agencji pracy

Jeśli wyjeżdżasz tylko na kilka miesięcy do pracy w Holandii, możesz mieć zakwaterowanie zapewnione przez agencję, która pośredniczy między tobą a pracodawcą. Będziesz musiał za nie zapłacić, ale znacznie mniej, niż wtedy, gdy decydujesz się na samodzielny wynajem.

Taka oszczędność ma jednak swoje konsekwencje. Oprócz ciebie, ten sam lokal zamieszkują inne osoby, różnych narodowości, które współpracują z tą samą agencją. To zaleta lub wada, w zależności od tego, jaki jest twój typ osobowości.

Jeśli jednak podejmujesz pracę tylko na kilka miesięcy, to spora oszczędność, która się opłaci. Nie dla każdego jest to jednak dobre rozwiązanie, można więc sprawdzić kolejną opcję.

 

Mieszkanie na wynajem w Holandii

Wielu Polaków decyduje się na wynajem mieszkania w Holandii na własną rękę. Dzięki temu sami określają, jakie warunki im odpowiadają, choć jak wspominaliśmy, wiąże się to z wyższym kosztem. Zwykle za miesiąc wynajmu płaci się ok. 600-650 euro. Choć i na to jest rozwiązanie.

Możesz współdzielić lokum z innymi lokatorami, znajomymi, którzy wyjeżdżają z tobą do pracy lub z ludźmi poznanymi w agencji pracy, bądź w nowym zakładzie. Koszty dzieli się wtedy na kilka osób, łatwiej się dogadać, w kwestii użytkowania łazienki czy kuchni.

Tylko w tym wypadku istnieje pokusa, aby w mieszkaniu nocowało więcej osób, niż jest to przewidziane, ponieważ wtedy oszczędność jest jeszcze większa. Ale w przypadku holenderskich lokali, istnieje ograniczenie w ilości lokatorów, w zależności od metrażu czy tego, ilu pokojowe jest mieszkanie.

Jakie mogą być tego skutki? Możesz… spodziewać się policji, gdy zostanie to zauważone i zgłoszone. Niestety, wielu Polaków tak robi, co sprawia, że Holendrzy są ostrożni w wynajmowaniu im lokum.

 

Mieszkania socjalne w Holandii

Polacy w Holandii mogą wnioskować też o przyznanie mieszkania socjalnego. Trzeba spełnić kilka warunków, m.in. pobyt musi być legalny, a twoje dochody – niskie. Zapisanie się w „kolejce” jest płatne, aczkolwiek w dłuższej perspektywie jest to opłacalne, ponieważ będziesz płacić nawet o połowę mniej za jego wynajem.

Trzeba przy tym wykazać się cierpliwością, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy lokal zostanie ci przydzielony. Szczególnie że biorąc pod uwagę najnowsze wieści z Holandii, jest coraz większy problem z dostępnością mieszkań socjalnych. Jeśli jednak planujesz dłuższy pobyt w tym kraju, warto się nad tym zastanowić.