Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kredyty gotówkowe cieszą się bardzo dużą popularnością wśród wielu klientów instytucji bankowych. Nic w tym dziwnego, ponieważ można przeznaczać je na dowolny cel i rozbijać na wygodne do spłaty raty miesięczne. Dodatkowym atutem jest wysoka przyznawalność takich produktów finansowych. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu zobowiązania należy jednak zwrócić uwagę na to jaki jest całkowity koszt kredytu gotówkowego.

 

Wiele instytucji bankowych reklamuje swoje produkty opisując je w samych superlatywach. Bardzo często klienci są kuszeni ofertami obejmującymi zerowe oprocentowanie kredytów. Później okazuje się, że rata kredytu jest znacznie wyższa od zakładanej. Dzieje się tak ze względu na wiele innych dodatkowych kosztów naliczanych przez banki, którymi rekompensują sobie one zerowe oprocentowanie.

 

Wpływ oprocentowania na koszt kredytu gotówkowego

Oczywiście oferty z zerowym oprocentowaniem nie są zbyt powszechnie i często banki zapewniają je swoim klientom w ramach promocji. Zwykle to właśnie oprocentowanie kredytu gotówkowego jest jednym z największych kosztów i zarobków banku. Składa się ono z ustalonej stopy procentowej WIBOR oraz z marży ustalonej przez bank. Im niższa jest marża, tym korzystniejsza jest oferta danego banku. Należy jednak pamiętać, że w łącznej kwocie do zapłaty za kredyt, uwzględniane są też inne koszty.

 

Prowizja za udzielenie kredytu

Drugim rodzajem kosztu jest prowizja bankowa czyli kwota, którą bank pobiera w zamian za udzielenie kredytu. Jest to zwykle dosyć spora kwota, a jej dokładna wartość jest uzależniona zwykle od wielkości kredytu. Przed sięgnięciem po daną ofertę, należy sprawdzić politykę i regulamin banku odnośnie prowizji, aby uniknąć przykrej niespodzianki przy podpisywaniu umowy.

kredyty22

 

Informacje dodatkowe o kosztach kredytu

Koszt kredytu gotówkowego obejmuje również inne opłaty. Do ich grona zalicza się między innymi ubezpieczenie od utraty pracy, zdolności do pracy, a nawet życia. Często banki korzystnie patrzą na klientów, którzy stosują takie dodatkowe zabezpieczenie, jednak jego cena jest wliczana do całkowitego kosztu i comiesięcznych rat.

Dobrym pomysłem jest skorzystanie z porównywarek i rankingów ofert kredytowych. Istotne jest jednak, aby zwracać uwagę na serwisy, które porównują oferty pod względem RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. Jest to wartość procentowa obrazująca całkowity koszt kredytu z uwzględnieniem wszystkich jego elementów składowych. Im niższa jest ta wartość, tym z korzystniejszą ofertą mamy do czynienia.

Jeśli planujesz zaciągniecie kredytu gotówkowego, sprawdź poradnik http://gotowkowo.com.pl/ i znajdź praktyczne wskazówki i porady jak wybrać korzystną ofertę bankową.