Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

stock 1863880 640
Zarówno początkujący, jak i zaawansowanie gracze na pozagiełdowym rynku walutowym Forex, są użytkownikami jednego z najpopularniejszych narzędzi technicznych, jakim są punkty Pivota.

 

 

 

 

 

 

 

 

Określane są jako wskaźnik niezbędny do uzyskania satysfakcjonujących prognoz danego instrumentu, w który zainwestować można na jednym ze specjalistycznego rynku walutowego Saxo. Czym dokładnie charakteryzują się punkty Pivota i jak z nich korzystać w praktyce?

 

Wskaźnik analizy technicznej

Zgodnie z fundamentalną definicją, tzw. analiza punktów zwrotnych (in. analiza Pivot Point) służy w celu wyznaczeniu na danym wykresie poziomów cenowych o kluczowym charakterze. Ustanawiają one reakcje ceny po ich osiągnięciu, dzięki czemu umożliwiają stawianie skutecznych prognoz dotyczących określonego instrumentu. Punkty Pivota określane są również jako punkty odniesienia, z którego korzystają wszelkiego rodzaju inwestorzy. Determinują one czynniki wpływające na tzw. zwrot trendu, takie jak:

  • poziom wsparcia
  • poziom oporu

 

Strategie korzystania z punktów Pivota

Współcześnie wyróżniamy szereg strategii odnoszących się do skutecznego korzystania z punktów Pivota, w celu kreowania skutecznych prognoz finansowych.

Jedną z nich jest tzw. strategia na przełamanie, w której punkty Pivota traktowane są jako swoiste poziomy oporu i wsparcia w momencie, w którym nie dochodzi do przełamania. Jest to schemat wyjątkowo ryzykowny, ze względu na dlatego polecany jest szczególnie zaawansowanym inwestorom.

Drugą ze strategii jest Range Trading, w których punkty Pivota są wykorzystywane w celu określenia danego obszaru, w którym do przełamania nie doszło. Dzięki temu możliwy jest zakup danego instrumentu po możliwie najniższej cenie, w celu późniejszej sprzedaży w wyższym obszarze. W porównaniu ze strategią na przełamanie odznacza się ona znacznie mniejszym poziomem ryzyka, dzięki czemu korzystać z niej mogą także początkujący inwestorzy.

Jedną ze strategii wykorzystywania punktów Pivota jest także analiza sentymentu rynku, w której dzięki nim szacowany jest tzw. sentyment rynkowy. Dzięki analizie ceny na otwarciu z centralną linią Pivota możliwe jest formułowanie trafnych prognoz na temat danego instrumentu.

 

Obliczanie punktów Pivota

Punkty Pivota obliczane są zgodnie ze wzorem:

PP = (cena maksymalna + cena minimalna + cena zamknięcia) / 3

W Internecie dostępnych jest kilka automatycznych kalkulatorów, skutecznie obliczających tę wartość, jednak w przypadku, w którym pragniemy wyliczyć ją samemu, warto posłużyć się powyższym równaniem. Oprócz tego dostępne są wzory dla pierwszych poziomów wsparcia i oporu:

R1 = 2 * PP - cena minimalna

S1 = 2 * PP - cena maksymalna