Warning: file_exists(): File name is longer than the maximum allowed path length on this platform (4096): /home/srv28109/domains/edokumenty.info.pl/public_html/data:image/png;base64,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 in /home/srv28109/domains/edokumenty.info.pl/public_html/plugins/system/ef4_jmframework/ef4_jmframework.php on line 395
Jak działa spirala zadłużenia? - eDokumenty

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Nadmierne zadłużanie się często określamy mianem spirali zadłużenia. Jak wynika z nazwy, kiedy już raz wpadniemy w taką spiralę, ciężko jest później nam się z niej wydostać. Problemy same się nie rozwiązują a długi narastają. Jeśli ilość pożyczek pozabankowych, rat kredytów i innych zobowiązań jest większa niż nasz dochód, oznacza to, że utknęliśmy w spirali zadłużenia. Zazwyczaj nie jesteśmy wtedy w stanie spłacić naszych zobowiązań. Istnieją jednak sposoby jak rozwiązać ten problem.

 

Czym jest spirala zadłużenia?

Z różnych powodów losowych, jak choroba czy wypadek, każdy z nas może wpaść w spiralę zadłużenia. W niespodziewanym momencie z dnia na dzień możemy stracić naszą firmę. Ważne jest aby kontrolować nasz budżet i nie zaciągać kolejnych zobowiązań aby spłacić poprzednich.

Spirala zadłużenia pojawia się w nieumiejętny sposób prowadzimy politykę finansową.

Wiele czynników wpływa na to, że nasza firma nie funkcjonuje tak jak powinna a kondycja finansowa jest bardzo słaba. Należą do nich:

  • Niewłaściwy dobór partnerów biznesowych, którzy nie płacą faktur na czas
  • Zbyt późne rozpoczęcie windykacji, zazwyczaj kiedy odzyskanie środków jest już niemożliwe
  • Niewłaściwe zarządzanie budżetem firmy, poprzez dokonywanie zbędnych zakupów firmowych
  • Brak oszczędności, które mogłyby uratować naszą firmę w kryzysowych sytuacjach
  • Zaciąganie pożyczek i kredytów, które są niekorzystne i wysoko oprocentowane
  • Sytuacje losowe, np. konieczny zakup niezbędnego sprzętu, ponieważ poprzedni uległ zepsuciu, szkody w firmie na skutek powodzi czy pożaru
  • Wysokie koszty prowadzenia działalności i zatrudniania pracowników

Powyżej wymienione sytuacje, sprawiają, że przedsiębiorca jest zmuszony wziąć kolejny kredyt lub pożyczkę, aby wywiązać się z powstałych zadłużeń. W taki sposób zaczynamy naszą spiralę zadłużenia. Zbyt późne rozpoczynanie działań windykacyjnych pogarsza tylko sytuację. Należy upominać się u kontrahentów o zaległe zobowiązania.

 

Jakie niebezpieczeństwo ze sobą niesie spirala zadłużenia?

Kiedy tracimy kontrolę nad naszymi wydatkami a długi wciąż rosną, torujemy sobie prostą drogę do zadłużenia i upadku firmy. Kiedy na skutek ciągle rosnących długów nie wywiązujemy się ze zobowiązań, nasza firma traci swój wizerunek i robimy sobie opinię nierzetelnej firmy. Problemy w biznesie nierzadko przysparzają nam problemów w życiu prywatnym. Posiadanie wielu zadłużeń jest dużym obciążeniem psychicznym, z którym ciężko jest sobie poradzić.

Najgorszą rzeczą, którą możemy w takiej sytuacji zrobić to wmawiać sobie, że jest to sytuacja bez wyjścia i nie uda nam się wyjść na prostą. Może się to wydać oczywiste, że bez środków na koncie jesteśmy na przegranej pozycji i niedługo stracimy naszą firmę. Trzeba jednak pamiętać, że kolejne pożyczki są to jedynie rozwiązania krótkofalowe i nie eliminują problemu. Istnieją jednak sposoby aby zejść ze spirali zadłużenia.

 

Jak uwolnić się od spirali zadłużenia?

To, jak możemy rozwiązać problem spirali zadłużenia, zależy w dużej mierze od tego jak duży jest problem i jakie środki nasza firma może podjąć, aby się uwolnić z sytuacji w której obecnie jesteśmy. Zmiany w polityce finansowej mogą być dobrym początkiem. Możemy, na przykład, sprzedaż część firmowego majątku lub redukcja etatów. Do drastycznych rozwiązań należy ogłoszenie upadłości firmy. Warto rozważyć oferowane przez placówki finansowe, z którymi podpisaliśmy umowę, rozwiązania takie jak rozłożenie długu na raty.

Dobrym pomysłem może być udanie się do zaufanego doradcy finansowego lub prawnika. Jest to na pewno lepsze rozwiązanie niż zaciągnięcie kolejnego kredytu i pogłębianie i tak już kryzysowej sytuacji, ponieważ osoba ta może obiektywnie spojrzeć na sprawę i ocenić szanse na sukces. Bez jakiejkolwiek wiedzy czy strategii jak wyjść z zadłużenia, nie uda nam się pozbyć długów.

 

Jak uniknąć zadłużenia firmy?

Istnieją działania prewencyjne, które należy wdrożyć aby firma uniknęła długów. Jednym z nich jest dokładna weryfikacja potencjalnego kontrahenta zanim podejmiemy z nim współpracę. Z dzisiejszą technologią i dostępem do Internetu jest to bardzo proste. Jeśli uwikłamy się we współpracę z nierzetelnymi osobami, może przysporzyć nam to wiele problemów, takich jak: nieterminowa spłata co może skutkować brakiem pieniędzy dla pracowników czy zapłatę podatków. Jeśli zwlekamy z windykacją to bardzo szybko mogą narastać nasze długi. Należy konsekwentnie upominać się o płatność, nawet dzień po terminie spłaty. Jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w jakiejś dziedzinie, rada specjalistów może być bardzo pomocna. Zwrócenie się do takiej osoby to dobra inwestycja, która szybko popłaca. Kontrola wydatków to podstawa dobrze prowadzonej firmy. Zanim cokolwiek kupimy do firmy, trzeba kilka razy się zastanowić, czy jest to naprawde niezbędny wydatek. Pieniądze na koncie firmowym ,,na czarną godzinę” mogą uratować nas w razie niespodziewanych problemów finansowych.

Do specjalnej kontroli finansów firmy, monitoringu należności oraz windykacji długów online służą specjalne systemy IT. Przykładem może być nowoczesny system Vindicat.pl. ,,System do monitoringu Vindicat.pl pomaga na etapie przedwindykacyjnym oraz zapewnia dostęp do usług monitoringu firmowych należności.” – mówi Pan Bogusław Bieda reprezentujący system Vindicat.pl

 

Podsumowanie

Jak możemy zauważyć istnieją realne rozwiązania aby wydostać się ze spirali zadłużenia. Jeśli w skuteczny i przemyślany sposób pozbędziemy się długów, sukcesywnie uda nam się wyjść na prostą. Musimy jednak pamiętać o dobrej strategii, przeanalizować naszą sytuację finansową, ograniczyć wydatki i znaleźć dodatkowe źródło dochodu. Pomoc ze strony doradcy finansowego lub prawnika może okazać się bardzo skuteczna.

vindicat.pl
Artykuł powstał dzięki vindicat.pl - odzyskujemy pieniądze z niezapłaconych faktur: program do windykacji, kancelaria windykacyjna