Aktualności

Prawo karne skarbowe jest gałęzią prawa znacznie różniącą się (na pierwszy rzut oka) od prawa karnego powszechnego. Przede wszystkim inne jest tutaj podejście do karnia sprawcy. O ile prawo karne powszechne posiada pewien rodzaj moralnej podbudowy (każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kradzież winna być ukarana), to delikty skarbowe znacznie mniej z niej korzystają (oczywiście, łamanie przyjętych zasad jest czymś nagannym, lecz jest to inny rodzaj przewinienia).

Z sąsiadami warto żyć w zgodzie. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Często dochodzi do drobnych spięć, które stają się wieloletnimi konfliktami. Wszystkie różnice warto wyjaśnić w spokoju w oparciu o podmiotowość. Niestety najczęstszy spór dotyczy granicy działek i w tym przypadku emocje trudno utrzymać na wodzy. Jeżeli i Was taki spór dotyczy, to z naszego tekstu dowiecie się jak go rozwiązać. Z pewnością warto udać się do adwokata.

Jakob Hatteland Computer AS, norweska firma będąca jednym z innowatorów europejskiej branży ERP, rozszerza sieć partnerską w Polsce. Kolejnym dystrybutorem rozwiązania RamBase Cloud ERP, obok IT Vision oraz ITelix będzie LynxIT. Dzięki dynamiczne rozwijającej się współpracy coraz więcej polskich przedsiębiorców będzie mogło skorzystać z rozwiązania proponowanego przez Hatteland Holding.

Od 1 stycznia 2020 roku zgodnie z ustawą z 4 lipca bieżącego roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, sprzedawca będzie miał prawo wystawić nabywcy, a więc podatnikowi VAT fakturę od paragonu, ale tylko wówczas gdy ten będzie zawierał jego NIP. W przeciwnym wypadku sprzedawca może dostać karę w wysokości 100% kwoty podatku wykazanego na danej fakturze. Zmiany nie dotkną jednak podatników, którzy świadczą usługo taksów osobowych, za wyjątkiem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą. Początkowo zmiany miały wejść w życie już 1 września 2019 roku.

Podkategorie