Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

certyfikat SSL
Dbałość o bezpieczeństwo w sieci jest kluczowa dla firm, sklepów, działalności e-commerce, ale także zwykłych użytkowników. Certyfikat SSL to jeden ze sposobów na zagwarantowanie ochrony w internecie. Jak działa to zabezpieczenie?

 

 

 

 

 

Czym jest certyfikat SSL?

Dane w sieci są narażone na różnego rodzaju zagrożenia związane z przejęciem poufnych informacji. Jednym z najpopularniejszych, a równocześnie najlepszych sposobów zabezpieczenia jest protokół sieciowy znany jako SSL (ang. Secure Socket Layer). Stanowi go specjalny plik komputerowy albo fragment kodu. Do szyfrowania stosuje się  kryptograficzną metodę klucza publicznego, która jest trudna do złamania. Skuteczną metodą również używaną w przypadku SSL jest kryptografia krzywych eliptycznych.

 

Jaki jest cel stosowania SSL?

Certyfikat SSL to sposób na uwiarygodnienie domeny. Zawiera on bowiem niektóre dane na temat jej właściciela, z którymi mogą się zapoznać użytkownicy. Wystarczy po załadowaniu strony kliknąć symbol kłódki w pasku adresowym przeglądarki.

Wiarygodność strony, która posiada certyfikat SSL jest istotna także z punktu widzenia pozycjonowania google. Dodatkowo większość przeglądarek wysyła ostrzegawcze monity, jeżeli użytkownik chce wejść na stronę bez ważnego certyfikatu. Jest on także wymagany dla protokołu HTTP/2 poprawiającego tempo ładowania się witryny. Certyfikat SSL spełnia wszystkie wymagania RODO związane z ochroną danych osobowych.

 

Rodzaje certyfikatów SSL

Certyfikaty są wydawane przez urzędy certyfikacji, które dokonują analizy danej domeny zgodnie z kryteriami. SSL różnią się walidacją. Najbardziej podstawowym typem jest DV, czyli Domain Validated, który jest bezpłatny jednak potrzebuje częstej aktualizacji. W sytuacji, gdy jakieś dane dostaną się w niepowołane ręce właściciel domeny nie może też liczyć na żadne odszkodowanie.

Więcej możliwości dają certyfikaty typu OV (Organization Validation) oraz EV (Extended Validation). W ich przypadku weryfikacja jest bardziej szczegółowa, a w przypadku złamania szyfrowania wypłacane jest odszkodowanie posiadaczowi witryny. Dostępny jest także certyfikat Wildcard, który zabezpiecza zarówno domenę główną, jak i nielimitowaną ilość subdomen.

 

Jak zabezpieczyć stronę certyfikatem SSL?

W domeny.pl do wyboru masz ponad 100 certyfikatów SSL. Dbamy o to, aby Twój certyfikat był zawsze aktywny, a certyfikaty są zgodne z wymogami Google Chrome i Google Ads. Masz również zapewnioną nielimitowaną gwarancję ponownego wydania certyfikatu oraz nieograniczoną liczbę obsługiwanych serwerów. Skorzystaj z naszej oferty!

 

6 000 przeszkolonych uczniów w Centrum ElektroEkologii