Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

jak zaczac seo copywritingProwadzisz biznes w sieci? Zastanawiasz się, jak sprawić, aby więcej użytkowników odwiedzało Twoją stronę? Z tego artykułu dowiesz się, co to jest SEO copywriting oraz jak wykorzystać go do rozwoju biznesu.

Co to jest SEO copywriting

Każda osoba prowadząca stronę internetową zastanawia się nad sposobami pozyskiwania ruchu. W końcu wszystkie witryny potrzebują użytkowników, aby spełnić swoje zadanie. Ruch można pozyskiwać na wiele sposobów m.in. za pośrednictwem wyszukiwarki, odnośników na innych stronach internetowych lub aktywności w social media.

Wszystkie sposoby pozyskiwania ruchu mają swoje darmowe i płatne odpowiedniki. Początkujący właściciele stron chętnie decydują się na płacenie za ruch. To nie zawsze najlepsze wyjście. Przede wszystkim dlatego, że w internecie liczy się skala.

Musisz mieć świadomość, że tylko niewielki procent użytkowników, którzy odwiedzają Twoją stronę podejmie z nią pożądaną interakcję (np. zakup, zapis na newsletter lub kliknięcie w link partnerski). Natomiast ceny reklamy internetowej wciąż rosną. Często okazuje się, że wydatki na marketing znacznie przewyższają przychody, a w takich okolicznościach nie da się prowadzić żadnego biznesu.

SEO (Search Engine Optimization) copywriting pomaga rozwiązać ten problem. Ta forma copywritingu polega na tworzeniu tekstów, które są dostosowane do potrzeb algorytmów wyszukiwarek. Teksty SEO wzmacniają widoczność strony internetowej w wynikach wyszukiwania, przez co jej właściciel pozyskuje darmowy ruch.

 

Jak teksty SEO pomogą Ci rozwinąć biznes

Mnóstwo biznesów funkcjonuje wyłącznie w oparciu o bezpłatne odwiedziny z wyszukiwarki. Przede wszystkim dlatego, że skala ruchu z Google potrafi przytłoczyć. Jest zdecydowanie większa, niż wszystkie inne kanały pozyskiwania użytkowników razem wzięte.

Właściciele dużych serwisów internetowych, dzięki optymalizacji treści, są w stanie docierać do dziesiątek tysięcy użytkowników dziennie. Zastanów się, jak wyglądałby Twój biznes, gdyby każdego dnia tysiące odbiorców mogły zapoznać się z Twoją ofertą.

Oczywiście wyszukiwarki nie dzielą się użytkownikami bezinteresownie. Celem każdej z nich jest zapewnienie odbiorcom poszukiwanych treści (często o charakterze tekstowym). W tym momencie do gry wchodzi SEO copywriting. Jeżeli będziesz w stanie umieścić na swojej stronie zawartość, której poszukują użytkownicy wyszukiwarek – możesz być pewny, że ruch się pojawi.

Na co zwracać uwagę przy tworzeniu tekstu SEO

Jak stworzyć taką treść? Przy konstrukcji tekstów SEO musisz pamiętać o:

  • Analizie słów kluczowych

  • Rozpoznawaniu intencji użytkownika

  • Właściwej kompozycji tytułu, nagłówków i treści

 

Analiza słów kluczowych

Zwróć uwagę, że wszystkie wyszukiwarki funkcjonują na zasadzie analizy tekstu. Ich podstawowym zadaniem jest wyświetlenie odpowiedniego wyniku na hasło wpisywane przez użytkownika. Musisz zastanowić się, które z tych haseł najlepiej określają charakter Twojej działalności, a następnie przyporządkować je do odpowiednich podstron swojej witryny. W sieci znajdziesz mnóstwo darmowych programów, które pomogą Ci w poszukiwaniu właściwych słów kluczowych.

 

Rozpoznanie intencji użytkownika

Następnie musisz zastanowić się, jaka intencja użytkownika stoi za poszczególnymi słowami kluczowymi. Czy chodzi mu o zakupy? Jeżeli tak - powinieneś przyporządkować to słowo do swojej strony sprzedażowej. A może użytkownik poszukuje informacji? W tym wypadku powinieneś stworzyć artykuł, który pomoże mu rozwiązać jego problem.

 

Właściwa kompozycja tytułu, nagłówków i treści

Słowa kluczowe najlepiej umieszczać w tytule, nagłówkach oraz treści określonych podstron. Pamiętaj, że wyszukiwarki są coraz skuteczniejsze w rozpoznawaniu odmiany wyrazów – dlatego nie musisz za każdym razem wykorzystywać słowa kluczowego w tej samej formie, w której jest wpisywane przez użytkownika. Pamiętaj też, aby nie przesadzać. Jeżeli słowo kluczowe, w które celujesz, pojawia się na Twojej podstronie zbyt często – wyszukiwarka uzna, że starasz się nią manipulować i błyskawicznie stracisz pozycję.

Całą idea copywritingu SEO polega na łączeniu potrzeb użytkownika z zasadami funkcjonowania wyszukiwarek. Jeżeli chcesz tworzyć dobre treści SEO potrzebujesz przede wszystkim empatii. Musisz wcielić się w rolę użytkownika wyszukiwarki, zrozumieć go i zacząć posługiwać się tymi samymi słowami co on. Dzięki temu będziesz w stanie dotrzeć do szerokiego grona osób, które poszukują Twoich produktów lub usług.

Artykuł powstał we współpracy z redakcją portalu o copywritingu Zarabiaj Na Pisaniu.