Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Zakładając swój sklep internetowy, musimy podjąć wiele różnych decyzji odnośnie tego, co będziemy sprzedawać, a jaki sposób znajdziemy swoich klientów i jak dostarczymy im zamówione produkty. Ponadto, musimy także rozważyć takie kwestie, jak wygląd i funkcje, które będzie mieć nasza witryna.

 

 

 

Sklep internetowy rządzi się pewnymi prawami, które musimy sobie koniecznie przyswoić. Musimy także pamiętać, iż nie każde spośród rozwiązań dedykowanych dla sklepów internetowych, będą działać idealnie w naszym przypadku. O sukcesie naszej witryny zadecyduje nie tylko, to co będziemy sprzedawać, ale również fakt, na którą funkcję postawimy. 

 

 

Co możemy sprzedawać w internecie? 

Jak zacząć sprzedawać w internecie? W handlu, a tym bardziej w jego internetowej wersji, ważne są dwie podstawowe kwestie - towar, jak i jego cena. Konkurencja jest naprawdę nieograniczona. Na samej platformie handlowej Allegro działa setki tysięcy sprzedawców, którzy generują miliony różnych ofert. Największy w Polsce marketplace to zwykle początkowy wybór dla wielu spośród sprzedawców - jako głównego kanału sprzedażowego albo dodatku do swojego sklepu. I chociaż sporo z nich będzie narzekać na duże prowizje, handel na wymienionej platformie ciągle rośnie. 

Co najlepiej się sprzedaje? Według raportu Gemiusa, najczęściej poszukiwanymi produktami, są: sprzęty AGD i RTV, tablety, smartfony, książki czy też ubrania. Doskonale sprzedają się również perfumy, kosmetyki, sprzęt komputerowy, obuwie i bilety do teatru czy kina. Są to towary, których zakup w internecie deklarują klienci. 

Świat jednakże podlega ciągłym zmianom i do najlepiej rozwijających się na rynku branż, należy także żywność - sklepy internetowe oferujące jedzenie, suplementy diety itp. w ostatnich miesiącach odnotowały praktycznie 4-krotny wzrost w zakresie składanych zamówień. 

 

 

Sklep internetowy a typ strony

Na pewno, będziemy musieli podjąć również decyzję odnośnie tego, w oparciu o jaki typ witryny internetowej zamierzamy działać. Czy do obsługiwania naszych klientów bardziej pomocny okaże się być dedykowany sklep czy też może platforma? 

Dedykowany sklep to specjalny typ strony, który umożliwia właścicielowi uruchamianie własnego e-sklepu na profesjonalnym poziomie albo przenoszenie sklepu już istniejącego na zupełnie nową platformę. Umożliwia to nam maksymalne dostosowanie stron do specjalnych wymogów klientów, jak i stworzenie systemu, który będzie w pełni zintegrowany z innymi aplikacjami obsługiwanymi przez niego. 

Platformy służące do wdrażania sklepów internetowych, z kolei zaś można podzielić na te bezpłatne i płatne. Te, za które zmuszeni będziemy zapłacić, stanowić mogą formę już gotowej licencji, na podstawie której istnieje możliwość uruchomienia strony, niemniej jednak nie ma możliwości wprowadzania w niej jakichkolwiek zmian. Podobnie będzie to wyglądało w przypadku innych typów wymagających opłacenia platform, gdzie użytkownicy mogą dokonywać tylko małych zmian, czasem wręcz kosmetycznych.  

Prawda jest jednakże taka, iż zarówno w wypadku dedykowanego sklepu, jak i platformy mamy do dyspozycji sporo kosztujące narzędzia, których funkcje być może wykorzystamy, albo wręcz przeciwnie, nie będą nam do niczego potrzebne. W zamian za przygotowanie sklepu zapłacimy tylko za sporo różnych funkcji i dostosowanie wyglądu naszego sklepu. Ładna witryna, ani zamieszczone na niej gadżety, nie sprowadzą na pewno klientów do naszego sklepu. Zastanówmy się więc, czy nie lepiej jest poszukać zupełnie darmowej platformy, aby móc otworzyć swój sklep internetowy, zaś zaoszczędzoną kwotę przeznaczyć na wykup banerów albo pozycjonowanie. 

 

Najważniejszy jest klient

Pamiętajmy, iż to klient jest w tym wszystkim najważniejszy. Pewnie zdajemy sobie z tego sprawę, ale należy to jasno podkreślić: w każdym typie biznesu, podstawę funkcjonowania stanowić będą nabywcy. Nie jest istotne, czy sprzedajemy za pośrednictwem internetu, stacjonarnie, czy też pakujemy zamówienia. Bez zamawiających produkty osób i usługi, żadne przedsiębiorstwo i żaden ze sklepów internetowych, nie będą miały szansy przetrwać. Zawsze bowiem musi istnieć ktoś, kto będzie kupował i ktoś, kto będzie sprzedawał. 

Dla nas jako sprzedawców w sklepie internetowym, oznaczać to będzie m.in., iż nie powinniśmy skupiać się za bardzo na tym, jak wygląda nasz sklep i na sporej ilości jego funkcji. W większości spośród tychże opcji, nie dane nam będzie użyć. Jeśli chodzi o bardzo dobrą grafikę, wygląd jest istotny, ale jeśli witryna będzie się ładowała bardzo długo z uwagi na zawartość wielu elementów, zniechęci do nas każdego potencjalnego klienta.