Warning: file_exists(): File name is longer than the maximum allowed path length on this platform (4096): /home/srv28109/domains/edokumenty.info.pl/public_html/data:image/jpg;base64,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 in /home/srv28109/domains/edokumenty.info.pl/public_html/plugins/system/ef4_jmframework/ef4_jmframework.php on line 395
Jak zadbać o bezpieczeństwo w internecie? - eDokumenty

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Internet już jakiś czas temu stał się integralną częścią naszego życia. Jak wynika z wielu różnych statystyk, spędzamy w nim coraz więcej czasu, każdego dnia przedzierając się przez tabuny stron, logując się w różnego rodzaju serwisach, sprawdzając pocztę "w biegu", wchodząc na aplikację mobilną swojego banku z poziomu centrum handlowego, w którym już dokonaliśmy zakupów. To wszystko wydaje się bardzo wygodne - i takie rzeczywiście jest. Ale jak zadbać o to, żeby przeglądanie było w pełni bezpieczne i nikt nie zrobił czegoś, co byłoby dla nas niepożądane? Czy bezpieczny Internet istnieje?

 

O co należy zadbać w pierwszej kolejności? E-mail to podstawa!

Rzeczą najbardziej podstawową w dbaniu o własne bezpieczeństwo w sieci jest zabezpieczenie własnej skrzynki e-mail. Dlaczego jest to tak ważne? Głównym powodem jest to, że to właśnie ona stanowi centrum zarządzania naszą "sieciową osobowością". To właśnie za jego pomocą odbieramy najbardziej prywatną korespondencję, ale - co najważniejsze - to na ten adres e-mail przychodzą wszelkiego rodzaju przypomnienia haseł do innych serwisów. Jeżeli, hipotetycznie, ktoś przejmie kontrolę nad naszą skrzynką e-mail, będzie mógł z łatwością zresetować nasze hasło w jakimkolwiek innym serwisie. Ba, na podstawie historii maili będzie mógł zobaczyć, gdzie konkretnie się logowaliśmy.

Jak zabezpieczyć swój własny e-mail? Przede wszystkim zrobić coś, bez czegobezpieczny Internet nie istniałby - ustalić trudne do odgadnięcia, zawierające zróżnicowane litery, cyfry i znaki hasło (jak takowymi zarządzać? patrz: akapit niżej). Jeżeli dana skrzynka pocztowa umożliwia weryfikację dwuetapową, włączmy ją - logując się na mail będziemy wtedy musieli wykonać drugą akcję, na przykład potwierdzić, że to my poprzez wpisanie kodu z smsa.

 

Jak zarządzać swoimi kontami w Internecie?

Wspomnieliśmy już o konieczności posiadania dobrego, długiego i jak najbardziej skomplikowanego hasła. Jeżeli jednak będziemy mieli inne hasło do każdego serwisu, będzie to dla nas po prostu uciążliwe w życiu codziennym. Właśnie dlatego tego typu hasła można połączyć z ich managerem (jest ich sporo), najlepiej takim, który działa przenośnie, zarówno na komputerach osobistych, jak i na telefonach komórkowych. Nowoczesne managery po zalogowaniu się na nie (to jedno skomplikowane hasło będziemy musieli zapamiętać) są w stanie samodzielnie wklepać za nas hasła do innych serwisów (a nawet wygenerować takie, które będą najbezpieczniejsze i zapewnią najwyższy poziom zabezpieczenia). Tego typu manager jest czymś, z czego korzystają profesjonaliści branży zabezpieczeń Internetowych - jest darmowy, a zatem dostępny również i dla nas.

 

Podsumowanie

Choć takie pojęcie, jak bezpieczny Internet dla wielu osób nie istnieje i wielu ludzi uważa, że w sieci jest zawsze podatna na zagrożenia (w końcu nie posiada wiedzy technicznej w jej zakresie), tak naprawdę to od nas zależy, aby uczynić ją przyjazną i po prostu pozbawioną niebezpieczeństw. W tym wszystkim liczy się przede wszystkim uwaga oraz rozsądek, ale w ich zachowaniu mogą nam pomóc narzędzia zewnętrzne, w tym wspomniane managery haseł.

Artykuł powstał przy współpracy z PanWybierak.pl