Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

sprzedaż w internecieInternet sprawił, że sprzedaż transgraniczna jest dziś na wyciągnięcie ręki. Producent lub dystrybutor może - wystarcza do tego kilka konfiguracji - z pełną ofertą wejść zarówno na rynki porównywarek jak i np. sektor sprzedażowy w danym kraju. Stąd coraz więcej pytań o to, jak właściwie przygotować swój e-sklep do sprzedaży zagranicznej. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

 

 

 

Wejście na zagraniczny rynek handlowy wymaga inwestycji - niezbędne będą nakłady w budowę marki, logistykę oraz np. rozwiązania IT. Stąd ważne, by pieniądze wydawać mądrze. Oto pięć czynników, które powinny stanowić fundament budowy strategii sprzedażowej poza granice Polski.

 

Właściwa grupa docelowa

Przyjmując, że regularne e-zakupy robi już około 40 proc. mieszkańców Europy, grupa potencjalnych konsumentów jest potężna. Jednak należy zwrócić uwagę na specyfikę danego rynku. To detale - np. badania pokazują, że Niemcy są zdecydowanie bardziej otwarci na online niż np. Szwajcarzy. Nacje mają również własne preferencje zakupowe. Odzież jest od lat domeną Niemców, ale np. mieszkańcy Wielkiej Brytanii bardzo chętnie szukają okazyjnej elektroniki.

Prawidłowy wybór asortymentu

Warto spojrzeć np. na to, co właściwie Europejczycy kupują w zagranicznych sklepach internetowych. Z perspektywy polskiej to nadzwyczaj korzystna sytuacja - wiele dóbr wytwarzanych jest w niskich cenach, więc ich konkurencyjność rośnie. Jeśli spojrzeć np. na to, co kupuje się w Polsce, raport jednego z operatorów płatności pokazuje wprost: krajowe e-sklepy świetnie funkcjonują dzięki temu, że Niemcy czy Brytyjczycy wybierają w nich odzież oraz elektronikę.

UX i techniczne detale

Pod skrótem UX kryje się anglojęzyczne określenie Users Experience - doświadczenia użytkownika, które mają szczególne znaczenie dla procesu zakupowego. Klient oczekuje nie tylko prostego systemu płatności i - co oczywiste - niskiej ceny. Zakłada np. to, że e-sklep, w którym dokona zakupów wyświetli ceny w jego walucie. Tak więc, jeśli planować podbicie rynku sprzedażowego w Niemczech czy Francji, warto na swoim serwisie internetowym uruchomić odrębne językowe zakładki, a towary prezentować w walucie, która odpowiada potencjalnym klientom.

Szybka dostawa przesyłek

Aż dla ok. 46 proc. klientów sklepów internetowych ważnym czynnikiem jest to, jak działają kurierzy współpracujący z danym sklepem internetowym. Dostarczane przesyłki kurierskie muszą być nie tylko szybkie, ale i tanie - a trudno o to w sytuacji, gdy np. trzeba liczyć się ze zwrotami odzieży. Pod uwagę wziąć trzeba również ceny usług dodatkowych, renomę przewoźnika, sposoby awizacji czy system generowania analiz i raportów. Ważne również, by firmy kurierskie zapewniały usługi w trybie od drzwi do drzwi. W zachodniej Europie są firmy, które preferują wyłącznie dostawy do określonych punktów odbioru.

Regulacje prawne w handlu

Szykując się do sprzedaży zagranicznej koniecznie należy zwrócić uwagę także na obwarowania prawne. Regulacje dotyczące przetwarzania danych osobowych, prawidłowe stosowanie stawek VAT, indywidualne rozstrzygnięcia obejmujące zwrot towarów czy proces składania zamówień przez internet - to tylko część z tematów, z którymi trzeba zmierzyć się uruchamiając transgraniczny e-commerce. Szczególnie przesyłki do Wielkiej Brytanii - ze względu na Brexit - mogą pod tym względem okazać się szczególnie skomplikowane pod względem procedur handlowych oraz wysyłkowych.