Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times
W ostatnich latach zauważalny jest znaczący wzrost popularności kodeksów QR, szczególnie w kontekście płatności mobilnych, dostępu do informacji oraz promocji produktów i usług. Jednakże wraz z tym dynamicznym rozwojem pojawiają się również nowe zagrożenia związane z wykorzystaniem kodów QR do celów oszustw i kradzieży danych.

Jak działają oszustwa związane z kodami QR?

Oszustwa związane z kodami QR często polegają na wykorzystaniu fałszywych reklam, e-maili czy wiadomości tekstowych, które nakłaniają użytkowników do skanowania kodów z podejrzanych źródeł. Przykładowo, oszuści mogą podszywać się pod znane firmy lub instytucje finansowe, oferując atrakcyjne promocje, nagrody lub usługi. Po zeskanowaniu fałszywego kodu QR użytkownik może zostać przekierowany na stronę złośliwą, gdzie jego dane osobowe lub finansowe są zagrożone.

 

Czerwone flagi i środki ostrożności

Istnieje kilka kluczowych wskaźników, które mogą pomóc w identyfikacji potencjalnych oszustw związanych z kodami QR:

  1. Niezamówione oferty i promocje: Otrzymujesz niespodziewane oferty lub promocje, które wydają się zbyt korzystne, aby były prawdziwe. Warto zachować szczególną czujność wobec takich propozycji i sprawdzić źródło przed skanowaniem kodu.
  2. Ograniczona dostępność i presja czasu: Fałszywi nadawcy często nakładają presję czasu, sugerując, że oferta jest ograniczona i należy działać szybko. Pamiętaj, że rzetelne firmy rzadko używają takich praktyk, a presja czasu może być znakiem ostrzegawczym.
  3. Niepokojące żądania płatności: Oszuści mogą prosić o dokonanie płatności lub przekazywanie danych osobowych za pomocą kodu QR jako jedynego sposobu transakcji. Pamiętaj, że wiarygodne instytucje finansowe i usługowe zazwyczaj oferują różnorodne metody płatności.
  4. Komunikacja przez niezabezpieczone kanały: Oszuści mogą próbować nawiązać kontakt za pomocą niezabezpieczonych kanałów komunikacji, takich jak WhatsApp, Telegram itp. Pamiętaj o korzystaniu z oficjalnych stron internetowych i aplikacji firm.

 

Środki ostrożności i reakcja na podejrzane sytuacje

Aby zabezpieczyć się przed oszustwami związanymi z kodami QR, warto stosować następujące środki ostrożności:

  • Sprawdź źródło: Zanim zeskanujesz kod, upewnij się, że pochodzi on od wiarygodnego źródła. Sprawdź oficjalną stronę lub aplikację firmy lub instytucji.
  • Nie podawaj danych osobowych: Nie udostępniaj poufnych danych osobowych ani finansowych po skanowaniu kodu, zwłaszcza jeśli masz wątpliwości co do jego autentyczności.
  • Korzystaj z bezpiecznych aplikacji: Wykorzystuj dedykowane narzędzia do skanowania kodów QR, które oferują zabezpieczenia przed potencjalnymi zagrożeniami.
  • Zgłoś podejrzane działania: Jeśli podejrzewasz, że zostałeś/aś poddany/a próbie oszustwa, natychmiast zgłoś to odpowiednim organom, takim jak policja, bank czy dostawca usług.

W dzisiejszym cyfrowym świecie ochrona danych osobowych i świadomość zagrożeń jest kluczowa. Korzystając z kodeksów QR i innych technologii, pamiętajmy o zdrowej ostrożności i odpowiedzialnym korzystaniu z nowoczesnych rozwiązań. Zapobieganie oszustwom związanych z kodami QR wymaga nie tylko technologicznych środków bezpieczeństwa, ale również świadomości i rozwagi ze strony użytkowników.

 

Quishing – niebezpieczne kody QR