Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Nieuregulowane zobowiązania finansowe to nic przyjemnego. Chcąc przyspieszyć spłatę należnych pieniędzy, należy podejść do negocjacji profesjonalnie i mieć na uwadze porozumienie z dłużnikiem. Odpowiednie podejście do kwestii płatniczych zwiększy szanse na odzyskanie należności.

 

 

Poniżej 10 praktycznych rad, przygotowanych przez payhelp.pl - elektroniczną platformę do windykacji, jak prowadzić rozmowy z klientem, by regularnie płacił faktury.

 

 

1. Oceń wiarygodność

 

 Przeprowadź kontrolę wiarygodności swojego potencjalnego kontrahenta. Skorzystaj z informacji umieszczonych w BIGach (bazach biur informacji gospodarczej) i na giełdach wierzytelności.

 

2. Jasno opisz warunki współpracy w umowie, zanim rozpoczniesz inwestycję w działania

 

Zanim zaczniesz współpracę z klientem, uzgodnijcie warunki. Opisując warunki, upewnij się, że są one jednoznaczne. Unikaj żargonu branżowego. Bądź tak opisowy, jak to tylko możliwe, posługuj się faktami. Warto, by umowy które podpisujesz zaopinował prawnik. Jeśli nie masz takiej możliwości payhelp.pl przygotował dla przedsiębiorców gotowe wzory umów, które warto wykorzystać w prowadzeniu biznesu. 

 

 3. Korzystaj z poczty e-mail

 

Jeżeli korzystasz na co dzień z telefonu, najważniejsze ustalenia zawsze przesyłaj w formie maila z prośbą o potwierdzenie. W przypadku nieporozumienia korespondencja mailowa stanowi istotny dowód w sprawie

 

4. Dbaj o terminowe spłaty i kontakt z Klientem

 

Wystawiając fakturę, daj możliwie najkrótszy termin zapłaty, czyli 14 dni. Po upływie terminu, skontaktuj się z klientem – być może po prostu zapomniał zapłacić. Ustal kolejny termin zapłaty – nie dłuższy niż 3 dni. jednocześnie nie pozwól, by taka sytuacja występowała u Klienta regularnie. 

 

5. Żądaj zaliczki

 

Zaliczka od Klienta pokrywa część Twoich kosztów i jest pierwszym sygnałem wypłacalności kontrahenta. Warto korzystać z takiej metody rozliczenia, zwłaszcza przy rozpoczęciu współpracy z nowym Klientem.

 

6. Oczekuj płatności z góry

 

Jeśli jesteś dobry w tym, co robisz, Twój klient będzie skłonny zapłacić z góry. Jest to jedyny stuprocentowo pewny sposób, że otrzymasz swoją należność. Warto wprowadzić taki model rozliczenia zwłaszcza w branżach, gdzie wykonanie zlecenia czy dostarczenie towaru zajmuje sporo czasu.

 

7. Akceptuj różne formy płatności

 

Przyjmowanie płatności online jest szybkie i wygodne. Czy wiesz, że masz 30% większe prawdopodobieństwo otrzymania zapłaty, jeśli na fakturze jest dostępna opcja płatności online? Dodatkowo, umożliwiając różne formy płatności za fakturę (przelewem, kartą płatniczą lub kredytową) również zwiększasz szanse na jej opłacenie. 

 

8. Udzielaj rabatu

 

Nagradzaj swoich dobrych klientów, oferując zniżkę z góry, jeśli zapłacą na czas. Może to być procent całkowitej kwoty faktury. Dobry księgowy opłaci taką fakturę w pierwszej kolejności.

 

9. Zachowaj dobre relacje

 

Współpraca z klientami oznacza, że  jesteś w relacjach biznesowych, więc skup się na rozwijaniu dobrej komunikacji i wzajemnym zrozumieniu partnerstwa. Dąż do osiągnięcia porozumienia bez zrywania dobrej relacji. Uprzedzaj swojego Klienta o tym, że w razie nieterminowej płatności faktura będzie przekazana do obsługi firmie windykacyjnej. Zaoszczędzi to niepotrzebnych nieporozumień w momencie, kiedy już i tak nasze relacje z dłużnikiem są naciągnięte w wynik długu. 

 

10. Odzyskaj należność z pomocą profesjonalistów

 

Czasami wystarczy „efekt strony trzeciej”, aby otrzymać zapłatę za fakturę. Payhelp.pl to pierwsza na polskim rynku platforma on-line, oferująca przedsiębiorcom optymalne i całkowite rozwiązanie problemu nieuregulowanych płatności. Payhelp.pl należy do spółki giełdowej BEST, jednej z największych tego typu firm w Polsce, która ma na koncie ponad 2 mln skutecznych spraw windykacyjnych. Payhelp.pl powstał z myślą o przedsiębiorcach, właścicielach mirko i małych przedsiębiorstw i umożliwia natychmiastowe zlecenie usługi oraz uruchomienie procedury ściągania należności. Korzystając z platformy nie płacisz abonamentu a jedynie prowizję od faktury. Sam proces dodania dokumentu do obsługi zajmuje dwie minuty i nie wymaga od Ciebie znajomości specjalistycznych programów. Po opłaceniu usługi, Twoją sprawą zajmie się grupa wykwalifikowanych specjalistów, działających zgodnie z dobrymi praktykami windykacyjnymi.