Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
productlifecyclemanagementplmkorzysci
Jednym z rozwiązań z zakresu digitalizacji przemysłu jest PLM. Dla wielu firm produkcyjnych to określenie, które wciąż brzmi obco. W świetle cyfrowej transformacji i Przemysłu 4.0 każde przedsiębiorstwo chcące się liczyć na rynku powinno być na bieżąco ze znajomością systemów klasy Enterprise wspomagających procesy produkcyjne. Efektywne zarządzanie produktem pozwala firmom nie tylko na rozwój, ale też daje możliwość podążania za potrzebami i oczekiwaniami konsumentów. W poniższym artykule wyjaśnimy, co oznacza pojęcie PLM i jakie korzyści przynosi przedsiębiorstwom.

 

 

 

 

 

Co to jest Product Lifecycle Management (PLM)

W ostatnim dziesięcioleciu systemy PLM stały się jednym z kluczowych narzędzi organizacyjnych, umożliwiających skuteczne zarządzanie procesami. Wraz z rozwojem technologii, maszyny, urządzania i komponenty stają się coraz bardziej złożone. Gromadzenie i przetwarzanie danych zyskuje na znaczeniu. PML to skrót oznaczający "Product Lifecycle Management". To strategia, która wspiera firmy w tworzeniu i rozwoju produktów od koncepcji, przez projekt aż po produkcję. W związku z rozwojem tej dziedziny powstał rynek specjalistycznego oprogramowania. Jako pierwsze po tego typu systemy sięgnęły przedsiębiorstwa z branży lotniczej i samochodowej, które to są zmuszone szybko reagować na ciągle zmieniające się preferencje klientów. Oprogramowanie PLM umożliwia firmom wydajne, a przede wszystkim ekonomiczne zarządzanie całym cyklem życia produktów, zaczynając od koncepcji, przez projektowanie oraz produkcję, na obsłudze serwisowej i utylizacji kończąc. To dzięki odpowiednio zaawansowanym funkcjom oprogramowania Product Lifecycle Management, właściwie opracowane produkty otwierają drogę do innowacji, dominacji w branży, czy błyskawicznego rozwoju. Warto też podkreślić, że zarządzanie produktem łączy różne możliwości jakie dają nowe technologie z potrzebami, oraz oczekiwaniami stawianymi przez klientów. Co za tym idzie, osoba, która jest odpowiedzialna za ten proces musi nie tylko być cały czas na bieżąco z istniejącymi technologiami, ale też musi umiejętnie łączyć innowacyjne rozwiązania ze wspomnianymi już wymaganiami, które stawiają klienci. Jak już było wspomniane, kształtowanie produktu zaczyna się już w momencie opracowywania jego idei, a kończy wraz z wycofaniem go z rynku, na ten proces składają się następujące elementy:

  • określenie funkcji produktu - jest to etap, w którym projektowany jest nie tylko rdzeń produktu, ale też planowany jest rzeczywisty poziom wyrobu.
  • określenie zakresu produktu rozszerzonego - w tym etapie określana jest jakość produktu, jego forma obsługi posprzedażowej (również gwarancję), opakowanie, oraz wartości dodane, czyli co klient zyskuje kupując produkt danej firmy.
  • struktura asortymentu - na tym etapie planowania, osoby odpowiedzialne decydują, czy produkt będzie mieć inne warianty na przykład: inny kolor, rozmiar, pojemność, wersję z innymi funkcjami.
  • kreowanie nowych potrzeb - jest to dość istotny punkt, ponieważ w dobie dynamicznego rozwoju technologii, oraz stylu życia oferowany produkt może spełniać potrzeby, których klient nie jest jeszcze świadomy. Tutaj duże pole do popisu mają specjaliści do spraw marketingu, których zadaniem jest zaszczepienie tych potrzeb w umysłach klientów.

 

 PLM – kiedy warto wdrożyć?

Rozwiązania z zakresu Product lifecycle management obejmują zintegrowany katalog produktów i usług, które dotyczą projektowania, procesów produkcji i wszystkiego, co wiąże się z cyklem życia produktu. Software PLM mniejszym firmom pomoże zwiększyć skalę działań, a większym zapewni elastyczność. PLM pomaga szybko rozwiązywać problemy, które mogłyby spowodować poważne opóźnienia lub przekroczenie budżetu. Rozwiązanie najczęściej spotyka się w sektorach: automotive, lotniczym, maszynowym, obronnym, elektronicznym, stoczniowym, ale i sektorze dóbr luksusowych, odzieżowym czy medycznym.

 

productlifecyclemanagementplmkorzysci2

 

Korzyści wynikające z wdrożenia Product Lifecycle Management

Zarówno dla firm, jak i dla producentów, którzy muszą nie tylko projektować, ale też wytwarzać, dystrybuować produkty na całym świecie, niezbędne jest posiadanie jednego narzędzia, którego celem jest wspomaganie zarządzanie wszystkimi danymi oraz procesami. System PLM jest dokładnie stworzony do tego celu! Zatem jakie korzyści biznesowe niesie za sobą posiadanie systemu Product Lifecycle Management? Są to przede wszystkim:

  1. Zdecydowanie krótszy czas wprowadzania produktu na rynek - centralizacja kontroli nad danymi oznacza, że ​​rozwój produktu może zostać ukończony szybciej. Co za tym idzie zespoły projektowe mogą pracować sprawniej, a także w znacznym stopniu mogą przyspieszać transfer danych projektowych do produkcji. W sytuacjach, gdzie szybkie przemieszczanie się może mieć kluczowe znaczenie, szybszy rozwój produktu, oraz krótszy czas wprowadzania na rynek są niezbędne, aby pozostać konkurencyjnym.
  2. Ryzyko błędu zminimalizowane do minimum - dane o produkcie są wykorzystywane przez niemal każdy dział firmy. W zależności od charakteru przedsiębiorstwa mogą stać się nieaktualne nawet w ciągu kilku minut. Gromadzone w różnym miejscach, mogą skutkować pracą na błędnych informacjach. Wyobraź sobie wszystkie dane o produkcie zgromadzone w jednym miejscu. Niemożliwe? A jednak, system PLM to źródło wiedzy na temat produktu wewnątrz organizacji. Dzięki scentralizowanej platformie, każdy może uzyskać dostęp do tych samych danych oraz przeglądać aktualizacje zmiany w czasie rzeczywistym, co znacząco zmniejsza ryzyko popełnienia błędów. Dzięki zunifikowanemu oprogramowaniu PLM firmy mają łatwy dostęp do wszystkich swoich danych projektowych i inżynieryjnych. Oznacza to, że w przypadku wdrażania nowego produktu istnieje duże prawdopodobieństwo, że część pracy już została wykonana, a wszelkie wnioski wyciągnięte z poprzednich projektów, mogą zostać wykorzystane, aby uniknąć popełniania kosztownych błędów.
  3. System PLM - pomaga zwiększyć przychody. Poprawa nieefektywności operacyjnej, redukcja kosztów, wprowadzenie wysokiej jakości produktów i przyspieszenie czasu wprowadzania na rynek może owocować zwiększeniem przychodów przedsiębiorstwa. Dzięki uproszczonemu modelowi współpracy, zespoły nie muszą poświęcać tak wiele czasu na indywidualne odpowiadanie na wiadomości e-mail, wypełnianie arkuszy kalkulacyjnych i wysyłanie zaktualizowanych plików. Przyczynia się to do wzrostu wydajności, co dodatkowo napędza przychody. Oprogramowanie PLM konsoliduje wszystkie dane produktu w zunifikowanym systemie.
  4. Jakość produktu wyniesiona na nowy poziom. Systemy PLM umożliwiają organizacjom szybsze udoskonalenie produktów. W rzeczywistości firmy o najlepszych wynikach dwukrotnie częściej korzystają z systemów zarządzania cyklem życia produktu. Nic dziwnego, że firmy te odnoszą większe sukcesy - systemy PLM integrują dane konsumentów i produktów, zapewniając zespołom bezpośredni dostęp do informacji zwrotnych od klientów przez cały cykl życia produktu. Wskaźniki, takie jak sprzedaż, awarie, reklamacje, poziom satysfakcji klientów można łatwo śledzić, a dane te można wykorzystać do ciągłego ulepszania nowych produktów i strategii przedsiębiorstwa. Firmy mogą lepiej planować kolejne kroki, gdy dysponują szerokim spektrum danych.
  5. Wzrost produktywności - PLM pomaga firmom poprawić wydajność operacyjną. Konsolidacja wszystkich rekordów produktów, łatwa komunikacja, przepływ projektów i dokumentów uproszczone do jednego systemu zwiększają ogólną wydajność pracowników. Otwieranie wielu narzędzi czy przeszukiwania wiadomości e-mail w celu znalezienia najnowszych aktualizacji projektów i plików projektowych staje się zbędnym działaniem. System PLM umożliwia zespołom projektowym łatwe wyszukiwanie, uzyskiwanie dostępu i ponowne wykorzystywanie danych oraz skupienie się na innowacjach produktowych. Zespoły mogą wykorzystywać swoje unikalne dane uwierzytelniające, aby bezpiecznie logować się do PLM z dowolnego urządzenia, nawet z poziomu telefonu komórkowego. Powiadomienia PLM umożliwiają zespołom bezpieczne odłączenie się od biura i interakcję z innymi członkami lub klientami bez obawy o utratę ważnych aktualizacji.

 

 Jak bezpiecznie i sprawnie wdrożyć oprogramowanie PLM

W tym punkcie warto podkreślić, że na sukces firmy składa się wiele czynników, są one różne dla każdej z branż – nie ma dwóch identycznych przedsiębiorstw. Podjęcie kluczowych decyzji, które w przyszłości przełożą się na efektywność przedsiębiorstwa i wzrost wartości biznesu, powinna poprzedzić dogłębna analiza. Pamiętajmy, że wdrożenie strategii PLM to inwestycja na lata. Wskazane jest skorzystać z usług doświadczonej i profesjonalnej firmy IT, która będzie gwarantem realizacji założonych celów. Jeśli zainteresował Cię temat PLM i potrzebujesz fachowej porady kliknij tutaj - https://ttpsc.com/pl/product-lifecycle-management/

Newsletter