Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Koszty energii zużywanej w biurach to często znaczna część wydatków ponoszonych co roku przez polskie przedsiębiorstwa. Na szczęście istnieje wiele sposobów na ich optymalizację. Oto 5 skutecznych propozycji!

 

 

 

 

1. Optymalizacja systemu grzewczego i termoizolacja

W polskim klimacie firmy wydają wiele na ogrzewanie budynków. Nie musi tak być. Niezależnie od tego, jakim paliwem zasilana jest instalacja grzewcza, właściciele biurowców mają szerokie pole do działania w kwestii optymalizacji tych kosztów. Bardzo ważna jest termoizolacja budynku, co dotyczy nie tylko murów, ale także okien i drzwi. Przez nie wydostaje się nawet 30% ciepła. Warto pomyśleć także o modernizacji kotła, bo nowoczesne urządzenia, np. kotły kondensacyjne, są znacznie wydajniejsze. Inwestycja niekoniecznie stanowić będzie duże obciążenie dla firmowego budżetu, ponieważ stosunkowo łatwo uzyskać dofinansowanie na ten cel.

 

2. Energooszczędna klimatyzacja

Coraz trudniej wyobrazić sobie biura bez klimatyzacji. Jeśli generuje ona wysokie koszty, warto ją zmodernizować. Coraz więcej urządzeń i systemów charakteryzuje się energooszczędnością. Przyczyniają się do niej nowoczesne rozwiązania, takie jak free cooling, odzyskiwanie ciepła czy ogrzewanie ciepłej wody użytkowej przez klimatyzator.

 

3. Zmiana sprzedawcy prądu i gazu

Kolejny pomysł na oszczędności to zmiana sprzedawcy gazu i prądu, o czym więcej informacji można znaleźć na stronie https://poprostuenergia.pl/. Warto wiedzieć, że część opłat zależy wyłącznie od sprzedawcy, a nie dystrybutora energii. Zmiana sprzedawcy gazu i prądu jest bezpłatna, a nowy sprzedawca pomaga w załatwieniu niezbędnych formalności.

 

4. Racjonalne korzystanie z urządzeń elektronicznych

Do wysokich rachunków za prąd w biurach przyczynia się sposób używania urządzeń go pobierających. Warto uczulić pracowników, aby ich komputery i inne sprzęty automatycznie przełączały się w tryb czuwania, gdy nie są używane. To bardzo ważne, ponieważ większość z nas w miejscu pracy przykłada mniejszą wagę do zużycia energii niż we własnym domu.

 

5. Wymiana sprzętu na energooszczędne

Inwestycją, która z pewnością z czasem się zwróci jest wymiana firmowych sprzętów na energooszczędne. Nie chodzi wyłącznie o komputery, drukarki i inny sprzęt biurowy, ale przede wszystkim AGD dostępne w aneksach kuchennych.

Optymalizacja zużycia energii w biurze może przynieść, w zależnie od jego wielkości, oszczędności sięgające setek, tysięcy, a nawet dziesiątek tysięcy złotych w skali roku.

Nasze serwisy

aobiznes KAIZEN  wbiznesieeDokumenty