Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ostatnimi laty branża transportowo-spedycyjna przeżywa istny rozkwit zwłaszcza na terenie Unii Europejskiej. Coraz więcej firm decyduje się na korzystanie z tego typu usług z różnych względów. Wobec tak dużego zainteresowania warto wiedzieć, w jaki sposób odpowiednio prowadzić bazę kontaktową w firmie transportowej. Dlatego też warto wiedzieć, w jaki sposób prowadzić taką bazę i co powinna ona zawierać.

 

 

 

Czym jest baza firmy transportowej?

Baza firmy transportowej według definicji stanowi zbiór wszystkich newralgicznych danych na temat swoich kontrahentów. Należą do nich m.in dane o siedzibie klienta, dane kontaktowe czy też dane finansowe niezbędne w celu wystawiania faktur za wykonane usługi transportowe. W przeważającej większości przypadków firmy transportowe posiadają bardzo dużą liczbę klientów, i bez odpowiednio skonstruowanej bazy danych prowadzenia działalności transportowej byłoby bardzo utrudnione.

 

Co powinna zawierać dobrze skonstruowana baza firm transportowych?

Nie jest zaskoczeniem, iż im bardziej czytelna i dobrze skonstruowana baza firm transportowych, tym łatwiej kontaktować się z wybranymi kontrahentami. W związku z tym dobrze skonstruowana baza danych będzie zawierała takie informacje jak informacje teleadresowe np. adres mailowy, numer telefonu czy też odnośnik do mediów społecznościowych danego kontrahenta, oficjalne strony internetowe kontrahentów, bezpośrednie kontakty do przedstawicieli danej firmy, informacje na temat formy prawnej czy też siedziby danego kontrahenta oraz numery NIP. 

Powyższe czynniki są o tyle ważne, iż dzięki nim można w łatwy i szybki sposób odnaleźć kontakt do danego klienta. W razie pojawienia się kłopotów czy też nieścisłości względem opłaty za wykonanie usługi firma transportowa ma bezpośredni kontakt do swojego kontrahenta, przez co nie jest zmuszona do tracenia czasu na wyszukiwanie kontaktu w sieci. Z drugiej strony kontrahent ma również łatwy dostęp do kontaktu z firmą transportową w celu wyjaśnienia wszelkich niejasności. 

 

W jaki sposób skonstruować odpowiednią bazę w firmie transportowej?

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można w prosty i klarowny sposób prowadzić bazę w firmie transportowej. Najpopularniejszym sposobem jest podzielenie swoich kontrahentów na poszczególne grupy kontaktu. Można podzielić to na przykład na firmy z obszaru transportu samochodowego, transportu wodnego - śródlądowego, transportu morskiego, transportu ciężarowego i osobowego, oraz transportu lotniczego. Dzięki takiemu rozwiązaniu można jeszcze szybciej znaleźć kontakt do odpowiedniego kontrahenta.

Innym równie dobrym sposobem jest podzielenie swoich kontrahentów na partnerów krajowych oraz zagranicznych. Taki podział z kolei może ułatwić w przyszłości kontakt z partnerami w języku ojczystym oraz w językach obcych. Dobrze jest również prowadzić bazę danych w jednym miejscu - najlepiej w wewnętrznym systemie informatycznym firmy transportowej lub w klasycznym pliku Excel. Pozwoli to na szybkie filtrowanie oraz wyszukiwanie kontaktów do swoich kontrahentów.

Nasze serwisy

aobiznes KAIZEN  wbiznesieeDokumenty