Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Życie potrafi zaskakiwać różnymi sytuacjami, nie zawsze pozytywnymi. Czasami pewnych rzeczy nie można się spodziewać, bo kto pomyślałby, że będzie musiał składać jakiś wniosek do sądu? Pewnie niewiele osób takie sytuacje zakłada. Niemniej się zdarzają. Tutaj nasuwa się pytanie, a mianowicie czy można samodzielnie przygotować pismo sądowe? Jeżeli szukacie adwokata w Warszawie, to polecamy kancelarię Jana Przemysława Kopko. W dalszej części tekstu zamieścimy link.

 

 

 

 

Forma ma znaczenie

Warto pamiętać, że składając każde pismo urzędowe trzeba koniecznie wiedzieć, że niezbędne jest napisanie go według konkretnych wytycznych. Zatem forma musi być odpowiednia i bardzo formalna. Tak samo jest w przypadku pism sądowych. Absolutnie nie można używać języka potocznego. Trzeba koniecznie przestrzegać wszystkich wymogów formalnych. Jeżeli więc się ich nie spełni, to dane pismo nie powoduje skutków prawnych, co oznacza w języku zrozumiałym dla wszystkich, że dany wniosek nie zostaje przyjęty. Oczywiście trzeba zawracać uwagę, na wszystkie nawet najprostsze i najmniejsze detale, gdyż wystarczy, że pismo nie będzie posiadało podpisu i zostanie oddalone.

 

Co każde pismo sądowe powinno zawierać?

Niezależnie od rodzaju pisma sądowego musi ono zawierać oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, następnie imię i nazwisko lub też nazwę strony, która jest przedstawicielem ustawowym czy pełnomocnikiem. Konieczne jest też samo oznaczenie rodzaju pisma. Kolejnym etapem jest osnowa wniosku, ewentualnie oświadczenie. Niezbędne jest też załączenie dowodów, jeżeli takowe istnieję. Trzeba także wiedzieć, że jeżeli jest to pierwsze pismo, to dodatkowo musi zawierać oznaczenie adresy zamieszkania powoda bądź też strony go reprezentującej. Oczywiście nie można zapomnieć o odpowiednim oznaczeniu sygnatury akt. Również bardzo ważne jest podanie wartości sporu, jeżeli takowy występuje. Tutaj trzeba pamiętać, że w wielu przypadkach od kwoty przedmiotu sporu zależy właściwość rzeczowa sądu, ewentualnie wysokość opłat.

 

Za dużo? Za mało? W sam raz?

Bardzo często może pojawić się pytanie, jak długie powinno być pismo sądowe. W końcu chce się uniknąć przykrej sytuacji, że dany wniosek będzie za krótki, a przez to nie zostanie przyjęty. Jednocześnie można zadać sobie pytanie czy za długi nie spowoduje tego, że dany sędzie zwyczajnie nie będzie chciał go przeczytać. A jaka jest prawda? Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że sędziowie są zobowiązani do rozpatrywania każdego wniosku, który spełnia określone normy formalne. Jednak za krótki wniosek może oznaczać, że dana sprawa jest zbyt mało opisana. Z kolei wniosek długi często powoduje, że czas jego rozpatrzenia znacząco się wydłuża, a jest to tym bardziej uciążliwe, jeżeli zależy nam na czasie. Zatem zdecydowanie lepiej udać się po poradę do specjalisty. Adwokat odpowiednio przygotuje całe pismo, jednocześnie napisze optymalne uzasadnienie wniosku czy danej sytuacji. Nie trzeba też obawiać się, że jakieś formalne wytyczne nie zostaną spełnione i wniosek zostanie odrzucony.

 

Oszczędność czasu

Bądźmy szczerzy, napisanie wniosku nie należy ani do łatwych, ani też przyjemnych. Zatem, aby spełniał on wszystkie odpowiednie wytyczne, czasami trzeba poświęcić na to sporo czasu, a i tak nie ma się pewności, że zostanie on dobrze napisany. Dlatego lepiej zaufać profesjonaliście, który zrealizuje powierzone mu zadanie nie tylko dobrze, ale i szybko. Bardzo często już po paru dniach wniosek może zostać wysłany do sądu, a Tobie pozostaje czekać na jego rozpatrzenie. Ponadto przygotowanie odpowiedniego wniosku niestety często może przysporzyć wielu problemów. Szczególnie, gdy druga strona reprezentowana jest przez adwokata. Zatem zdecydowanie lepiej wybrać się po pomoc prawnika. Zawsze także można skorzystać z darmowych porad.


Warto korzystać z pomocy adwokatów. Macie wtedy pewność, że wszystkie wnioski zostaną odpowiednio napisane, a Wam pozostaje tylko i wyłącznie czekać na rezultat, bądź też wezwanie do sądu na rozprawę. Tutaj załączamy Wam link do adwokata - kancelaria-kopko.pl.

Nasze serwisy

aobiznes KAIZEN  wbiznesieeDokumenty