Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

amin hasani c cg9zv2zk0 unsplash
Branża budowlana, medyczna, motoryzacyjna, architektoniczna, a nawet spożywcza coraz częściej korzysta z prototypów wykonanych w technologii 3D. Czasami nawet w ten sposób tworzone są gotowe produkty. Stąd dylemat, czy zdecydować się na usługi drukarni 3D, czy zakupić własną drukarkę. Jak go rozwiązać?

 

 

 

 

Wszystko zależy od tego, jakie są potrzeby firmy, częstotliwość korzystania z technologii 3D oraz możliwość rozszerzenia działalności o dział lub zatrudnienia dodatkowych pracowników. W przypadku drukarni 3D zakres usług obejmuje m.in. doradztwo, czyli wybór odpowiednich materiałów technicznych i parametrów druku, tworzenie modeli na podstawie dokumentacji technicznej oraz chemiczną i mechaniczną obróbkę wydruków 3D. Nieocenione jest również doświadczenie osób, które na co dzień i to od wielu lat zajmują się tą technologią. 

 

Dodatkowo, drukarnia 3D korzysta z różnego rodzaju drukarek, które posiadają szereg odmiennych funkcji. Taki sprzęt może być zbyt drogi i nieopłacalny, jeśli chodzi o skalę wydruku w przypadku pojedynczej firmy. Tym bardziej że do ceny zakupu i realizacji druku trzeba jeszcze doliczyć koszty filamentów, czyli materiałów, z których powstanie produkt. Są one sprzedawane na wagę, a ceny mogą się znacznie różnić w zależności od rodzaju filamentu. Do tego dochodzi eksploatacja sprzętu. Wprawdzie drukarkę 3D można kupić nawet za 500-1000 zł, ale będzie się ona nadawała wyłącznie do domowego użytku oraz tworzenia prostych modeli. 

 

I też do tych celów najczęściej jest nabywana. Dlaczego? Wydruk 3D jest czasochłonny i przede wszystkim służy do tworzenia prototypów. Nie można więc oczekiwać, że będziemy drukować gotowe produkty na masową skalę. Rozwiązanie takie sprawdzi się raczej w przypadku dużych zakładów i w celu rozwoju danej branży. 

 

Na przykład przy produkcji samochodów, gdzie potrzebne jest tworzenie modelu danej części czy podzespołu. Technologia 3D jest również nieoceniona w postępie medycyny. Zespół badawczy pracujący nad tworzeniem implantów, protez, czy przeszczepów powinien mieć do swojej dyspozycji drukarkę 3D, która pozwoli na opracowanie i testowanie nowych modeli. Przydatna jest ona na szeroką skalę także w przypadku architektów i biur projektowych. Dzięki temu można krok po kroku stworzyć model domu, czy makietę, a także prototyp większej konstrukcji (mostu, węzła drogowego). Jednak bez względu na to, kupując drukarkę 3D, trzeba liczyć się z tym, że konieczne będzie przeszkolenie z obsługi sprzętu i rodzajów technologii 3D. Takiego doświadczenia nigdzie nie da się kupić.

Newsletter