Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Płynność finansowa, czyli zdolność pokrywania należności na czas, to kluczowy czynnik sukcesu Twojego przedsiębiorstwa. Musisz ją stale monitorować, ale jak to robić? Sekret polega na zachowaniu równowagi w wartościach trzech tzw. wskaźników płynności finansowej: płynności bieżącej, płynności szybkiej i płynności natychmiastowej. Przyjrzymy się im po kolei.

 

 

Płynność bieżąca 

Ten wskaźnik określa Twoje możliwości do regulowania bieżących zobowiązań posiadanymi środkami obrotowymi. Jego wartość optymalna to 1,5-2,0. Co ważne, musisz pilnować nie tylko tego, aby zbytnio nie spadła, ale i tego, by nazbyt nie wzrosła. Wartość poniżej 1,5 wskazuje na niedostatek gotówki na regulowanie bieżących zobowiązań, zaś powyżej 2,0 oznacza nadpłynność, czyli przewagę środków nad zobowiązaniami. Mimo że może nadpłynność może wydawać się pozytywną sytuacją, w praktyce prowadzi do strat, oznacza bowiem brak inwestycji i bezczynne zaleganie środków na koncie.

 

Płynność szybka

Ten wskaźnik również określa zdolność firmy do pokrywania zobowiązań bieżących, tutaj aktywa są jednak okrojone o zapasy, które trzeba by dopiero upłynnić: towary, materiały, gotowe wyroby itd. Tutaj wartość powinna być równa lub nieco większa od 1,0 i tutaj też musisz pilnować, by wskaźnik nie był ani za wysoki, ani za niski. Dodatkowo jak najmniejsza powinna być różnica między płynnością szybką a opisaną wyżej płynnością finansową bieżącą. Niski wskaźnik bieżący przy wysokim wskaźniku szybkim oznacza nieumiejętne gospodarowanie środkami i zbyt wiele należności. Z kolei sytuacja odwrotna oznacza, że masz „zachomikowane” zbyt wiele zapasów, w których tkwią zamrożone środki, a utrzymywanie ich generuje zbędne koszta.

 

Płynność natychmiastowa

Wartość tego ostatniego wskaźnika wskazuje, w jakim stopniu możesz natychmiast spłacać krótkoterminowe zobowiązania. Wskaźnik ten powinien utrzymywać się w wąskim przedziale 0,1–0,3. Wartości spoza niego są dla Ciebie sygnałem, że należy zacząć zręczniej zarządzać finansami, aby osiągnąć – i co najważniejsze utrzymać – upragnioną płynność.

Newsletter