Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

pozycjonowanie seo sklepu intrnetowego
Ostatnie lata pokazały, jak ogromne znaczenie ma rozwój e-commerce. Sklepy internetowe zyskują popularność, przewyższając wygodą tradycyjne formy robienia zakupów. Niestety - rosnące zainteresowanie klientów, przekłada się również na wzrost nasycenia rynku. Zobacz, jakie kroki podjąć, rozpoczynając działalność i jak wykorzystać pozycjonowanie sklepów internetowych, żeby wyróżnić się na konkurencji.

 

Tytuł witryny i podstron 

Już na etapie wyszukiwania, pojawiają się elementy, określające zawartość danej witryny. Na ich podstawie użytkownicy decydują, którą stronę warto odwiedzić. Pierwszym z nich jest tytuł, umieszczany bezpośrednio w kodzie HTML, za pośrednictwem znacznika. Jego głównym celem jest zachęcenie potencjalnych klientów, do wejścia na stronę sklepu. Z tego względu, warto umieścić w nim słowo kluczowe, powiązane bezpośrednio z ofertą firmy. Długość tytułu nie powinna przekraczać 55 znaków - w przeciwnym wypadku nie zostanie on wyświetlony w całości. 

 

Meta description

Kolejnym elementem, pojawiającym się już na poziomie wyszukiwarki, jest opis witryny (ang. meta description). Chociaż jego zawartość nie ma bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie sklepu internetowego, odpowiednio skonstruowany, może przełożyć się na znaczny wzrost odwiedzających. Umieszczone w tym miejscu informacje powinny rzetelnie oddawać tematykę witryny oraz zawierać słowo kluczowe. 

 

Friendly URL

Adres URL pełni rolę bezpośredniego odnośnika do witryny lub konkretnej podstrony. Chociaż jest często bagatelizowany, w przeciwieństwie do poprzednich elementów, ma znaczący wpływ na pozycjonowanie sklepów internetowych. Według opublikowanych przez Google wytycznych, powinien być prosty i sugerować zawartość strony, do której kieruje. Należy pamiętać o wyeliminowaniu polskich znaków, utrudniających indeksowanie, a wykorzystane słowa, rozdzielać wyłącznie za pomocą myślników. 

 

 

Linkowanie

Istnieją dwa sposoby linkowania - zewnętrzne oraz wewnętrzne. Chociaż pozornie pełnią całkowicie odmienne funkcje, oba wpływają pozytywnie na pozycjonowanie sklepu internetowego i powinny być wykorzystywane równolegle. Głównym zadaniem linków wewnętrznych, czyli zawartych w obrębie jednej witryny, jest tworzenie mapy, widocznej wyłącznie dla robotów indeksujących. Takie rozwiązanie, ułatwia im przemieszczanie się po stronie, wpływając pozytywnie na ocenę użyteczności. Odmienne zadanie ma linkowanie zewnętrzne, odpowiedzialne wyłącznie za budowanie renomy i rozpoznawalności strony, a zatem podnoszenie poziomu zaufania, jakim jest obdarzona przez algorytm. 

 

 

Treść, a pozycjonowanie

Opisy produktów

Podobnie, jak wszystkie teksty publikowane na stronach, opisy katalogowe podlegają określonym zasadom. Każdy z nich musi być całkowicie oryginalny oraz możliwie szczegółowo opisywać oferowany produkt,  informując przede wszystkim o właściwościach, zastosowaniu, czy parametrach technicznych. Wyczerpujące opisy są odbierane pozytywnie przez potencjalnych nabywców. Mają również znaczny wpływ na pozycjonowanie sklepów internetowych, ze względu na to, że są uznawane za wartościowe treści, warte popularyzacji. 

 

Opisy katalogów

Również opisy katalogów, mogą mieć pozytywny wpływ na pozycjonowanie sklepów internetowych, dając możliwość umieszczenia kolejnych słów kluczowych. Warto zastanowić się jednak, które frazy mają największe znaczenie i ograniczyć ich użycie - optymalny odsetek słów kluczowych w tekście, powinien wynosić od 3 do 5 procent. Przekroczenie tej granicy, sprawia, że treść zaczyna brzmieć nienaturalnie, odstraszając użytkowników i alarmując algorytm odpowiedzialny za indeksowanie, że może mieć do czynienia z tekstem nie wnoszącym żadnej wartości. 

 

Pozycjonowanie na "długi ogon"

Pozostając przy tematyce doboru odpowiednich słów kluczowych, warto wspomnieć również o alternatywnej metodzie. Pozycjonowanie na długi ogon (ang. long tail), polega na wykorzystywaniu fraz zawierających więcej niż trzy słowa (np. czarna bluza z kapturem”). Takie wyrażenia stanowią aż 70% wszystkich wyszukiwań i są wykorzystywane przez bardziej zdecydowanych użytkowników - zainteresowanych znalezieniem określonego produktu lub usługi. Ze względu na swoją szczegółowość, są zarazem mniej powtarzalne, jak i mniej konkurencyjne. Pozycjonowanie sklepu internetowego, z wykorzystaniem tej metody jest często bardziej opłacalne oraz przekłada się na zwiększenie sprzedaży. Osoby, podające szczegółowe frazy, rzadziej przerywają proces zakupowy. Cechuje je zatem mniejszy współczynnik odrzuceń i większa konwersja. 

 

Prędkość witryny 

Duża ilość zdjęć, jest nieunikniona w przypadku sklepów internetowych. Mając na uwadze prędkość wczytywania witryny, warto pamiętać o zmniejszeniu ich wagi. Ogólnodostępne narzędzia, oferują takie możliwości, bez utraty jakości. Dzięki temu, oferowane produkty będą prezentowały się równie dobrze, nie obciążając niepotrzebnie strony. Wpływ na szybkość wczytywania, ma także wydajność serwera. Rozpoczynając prowadzenie sklepu internetowego, warto zatem zainwestować w hosting lepszej jakości. Płynne działanie witryny przekłada się nie tylko na zadowolenie potencjalnych klientów, ale również wpływa pozytywnie na pozycjonowanie.