W dobie nowoczesnych technologii małe przedsiębiorstwa mają znacznie większe szanse na rozwój i zdobycie przewagi konkurencyjnej. Mogą to osiągnąć, skutecznie zarządzając informacjami i procesami wewnątrz firmy - dzięki zaprojektowanym w tym celu systemom.

 

 

 

 

 

System CRM – szansa na rozwój

Małe firmy nie muszą dziś ustępować wielkim, rynkowym graczom. O pozycji na rynku w dużej mierze decyduje umiejętność wykorzystywania innowacyjnych narzędzi, dzięki którym można pozyskać klientów i utrzymać ich zaangażowanie. Przykładem tego typu narzędzia jest system CRM - oprogramowanie, które w znaczący sposób wspiera proces sprzedaży i zespół handlowców. CRM zbiera i przechowuje niezbędne dla procesu sprzedaży informacje o klientach, pozwala utrzymać z nimi bieżący kontakt, ułatwia planowanie celów sprzedażowych i ich realizację.

Co więcej, system CRM to wsparcie nie tylko dla sprzedaży, ale i dla innych działów w firmie. Podnosi efektywność pracy i usprawnia zarządzanie w obszarach marketingu, obsługi klienta czy finansów, a w efekcie - łączy wszystkie działania w jeden spójny proces.

 

 

 

Mała firma, duże ambicje

Umiejętne wykorzystanie oprogramowania CRM wyrównuje rynkowe szanse, wielkość przedsiębiorstwa przestaje mieć zatem tak istotne znaczenie. Dzięki tego typu systemom możliwa jest automatyzacja powtarzalnych czynności, co pozwala zainwestować zaoszczędzony czas w kreatywne działania i przygotowanie strategii rozwoju biznesu.

Mimo to, wciąż dość powszechna jest opinia, że CRM to rozwiązanie tylko dla dużych firm. To całkowicie błędne przekonanie, bowiem na rynku dostępne są systemy zarówno dla przedsiębiorstw z rozbudowanymi strukturami, jak i tych, które zwiększenie zatrudnienia i dynamiczny rozwój mają dopiero przed sobą. Co więcej, są to najczęściej systemy skalowalne, które rosną razem z firmą. Zatem każda, spośród bogactwa rozwiązań może wybrać odpowiednie - pod warunkiem, że trafnie zdefiniuje swoje potrzeby oraz cele biznesowe i będzie mieć świadomość, jak CRM może pomóc w ich osiągnięciu.

Firmy, które nie korzystają z rozwiązań CRM, tracą okazje biznesowe - w przypadku aż 79% pozyskanych leadów nie dochodzi do zamknięcia sprzedaży. Takie są wyniki raportu, przygotowanego przez Salesforce, lidera wśród dostawców systemów CRM. Usługi związane z wdrażaniem w firmach systemów CRM, opartych na technologii Salesforce, oferuje firma Craftware. Bazuje przy tym na własnych doświadczeniach, bowiem od 6 lat pracownicy  Craftware na co dzień korzystają z tej technologii. W widoczny sposób przyczyniło się to nie tylko do rozwoju działów marketingu i  sprzedaży, ale i do regularnego wzrostu dochodów.