Warning: file_exists(): File name is longer than the maximum allowed path length on this platform (4096): /home/srv28109/domains/edokumenty.info.pl/public_html/data:image/jpg;base64,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 in /home/srv28109/domains/edokumenty.info.pl/public_html/plugins/system/ef4_jmframework/ef4_jmframework.php on line 395
Jakie korzyści będzie miała moja firma stosując autmatykę przemysłową? - eDokumenty

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

automatyka maszynowa 140365 11
Współcześnie zakłady przemysłowe bazujące głównie na produkcji nie byłyby w stanie skutecznie konkurować na rynku bez wdrożenia zaawansowanej automatyki przemysłowej. Obejmuje ona bowiem szereg innowacyjnych maszyn i innych rozwiązań technologicznych, które w znacznym stopniu usprawniają proces wytwarzania dóbr. Przy okazji przynoszą mnóstwo innych korzyści - zostaną one wymienione oraz pokrótce opisane w dalszej części artykułu.

 

 

 

Główne procesy i rodzaje urządzeń

Automatyka przemysłowa to rozbudowana sieć rozmaitych maszyn, urządzeń i drobnych elementów ściśle ze sobą powiązanych. Wspólnym dla nich mianownikiem jest zawsze konkretne oprogramowanie komputerowe, które steruje poszczególnymi procesami. Zaliczamy do nich przede wszystkim montaż części, wykonywanie pomiarów oraz sprawowanie kontroli nad prawidłowym przebiegiem wszelkich istotnych czynności. Kluczowym celem jest oczywiście zwiększenie wydajności, tak aby można było produkować znacznie szybciej i więcej, przy jednoczesnym zachowaniu optymalnej jakości wyrobu finalnego. W skład standardowej automatyki przemysłowej wchodzą zaawansowane linie pakujące i monterskie, maszyny wykonawcze (np. pompy dozujące lub silniki), maszyny sterujące (panele, logiczne sterowniki programowalne PLC itp.) oraz kontrolno-pomiarowe (wszelkie czujniki, wskaźniki i przetworniki), a także systemy informatyczne i systemy łączności.

 

Gwarancja sporych oszczędności oraz szybkiego rozwoju

Główną korzyścią wynikającą z wdrożenia w zakładzie nowoczesnej automatyki przemysłowej jest wyraźne podniesienie wydajności i produktywności. Przedsiębiorstwo jest w stanie wytwarzać towary masowo w stosunkowo krótkim czasie, a na dodatek do minimum zostaje ograniczone ryzyko zaistnienia błędów, które mogłyby skutkować kosztownymi przestojami. Dzięki temu zauważalnie maleją koszty, a jednocześnie wzrastają zyski. Druga niewątpliwa korzyść to możliwość ponadprzeciętnie precyzyjnego działania, co przekłada się bezpośrednio na uzyskiwanie dóbr charakteryzujących się wyjątkowo wysoką jakością (każdy najmniejszy detal prezentuje się idealnie) oraz powoduje niemal całkowite wyeliminowanie strat materiałowych. W ten sposób firma zdobywa zaufanie klientów i prestiż na rynku. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że automatyka przemysłowa zapewnia pracownikom danego zakładu większe bezpieczeństwo i komfort pracy. Innowacyjne maszyny przejmują bowiem wykonywanie czynności odbywających się w ekstremalnych warunkach (zapylenie, wysoka temperatura, kontakt z toksycznymi środkami chemicznymi itp.), zdejmując z ludzi ryzyko utraty zdrowia czy nawet życia. Są oni zazwyczaj odpowiedzialni wyłącznie za nadzorowanie prawidłowego funkcjonowania poszczególnych urządzeń. Dodajmy, że istotną korzyścią jest też szansa na znaczną redukcję zatrudnienia, co przynosi dodatkową oszczędność pieniędzy. Mogą one zostać z powodzeniem wykorzystane na wdrożenie nowych rozwiązań lub podniesienie kompetencji pracowników, ewentualnie przeznaczone na działania stricte marketingowe.

 

Artykuł powstał we współpracy z shemeck.pl