Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zarządca wspólnoty mieszkaniowej w języku prawnym nazywany jest zarządcą nieruchomości, gdyż świetle prawa właśnie taka jest jego funkcja. Od 2014 roku zawód zarządcy nieruchomości nie wymaga licencji zawodowej ani specjalnego wykształcenia. Każdy, kto lubi kontakt z ludźmi, zna podstawy prawa budowlanego i finansów, posiada zdolności organizacyjne może się o takie stanowisko ubiegać.

 

 

 

Sposób zarządzania wspólnotą

Ze stanowiskiem tym wiąże się duża odpowiedzialność, a także szeroki zakres obowiązków. W zależności od tego jaki sposób zarządzania obiektem wybierze ogół właścicieli mieszkań na terenie danej nieruchomości (wspólnota mieszkaniowa), będą sprawować go przedstawiciele spośród właścicieli lokali zebrani w zarząd wspólnoty mieszkaniowej lub zarządca wspólnoty.

Obowiązki zarządcy

Najprościej mówiąc: jest to reprezentowanie wspólnoty i kierowanie jej sprawami. Wiąże się z tym także: 

Aspekt prawny

Zarządca ma obowiązek opłacenia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z zarządzaniem nieruchomością. Ponadto musi dbać o zgodność przeglądu stanu technicznego budynku z obecnymi wrogami prawa budowlanego. To on będzie przyjmował skargi i zażalenia mieszkańców. W zakresie jego obowiązków jest także konieczność udostępniania rozliczeń finansowych, książeczki opłat czy dokumentów związanych ze stanem realizacji zgłaszanych usterek. Okazuje się więc, że  obsługa prawna wspólnot mieszkaniowych jest w zasadzie niezbędna każdemu, kto nie jest wykształcony w tym kierunku, lecz podjął się tego zadania.

Co może zrobić wspólnota względem zarządcy?

Jeśli ten nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, które zostały zawarte w umowie, mieszkańcy wspólnoty powinni zasięgnąć pomocy profesjonalisty. Prawnik od wspólnot mieszkaniowych po zbadaniu umowy, na podstawie której zatrudniony jest zarządca, powie nam jakie środki prawne możemy względem niego zastosować, czy możemy np. żądać odszkodowania za szkodliwe działania. 

Jak słusznie zauważa radca prawny z Krakowa, z usług jakie świadczy kancelaria radcy prawnego w Krakowie warto skorzystać już na etapie podpisywania umowy z zarządcą. Ważnym jest, by ująć w niej wszystkie jego obowiązki. Lepiej sporządzić umowę zbyt szczegółową niż coś pominąć. Jest to nasza jedyna podstawa prawna do wyciągnięcia od zarządcy konsekwencji, więc warto by wspólnota mieszkaniowa sięgnęła po porady prawne.

Newsletter